EDİTÖRDEN

Global aktörler bizi izliyor
             
İlk şirketimiz PETHASK A.Ş. 1983’te, FARMAVET INTERNATIONAL ise 1992 yılında kuruldu. FARMAVET tamı tamına 20 yılı geride bıraktı. Bu süreçte Türkiye, 4 Cumhurbaşkanı,13 Hükümet, 7 Başbakan ve 10 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı gördü. Bugün sektörümüzde hizmet veren meslektaş firmaların bir kısmı 1992’de henüz yoktu.  O tarihte var olan firmaların bazıları isim değiştirdi, bazıları el değiştirdi, kimileri de yabancı firmalara satıldı. FARMAVET INTERNATIONAL da değişti, büyüdü ve gelişti fakat ne ismi, ne felsefesi, ne de yönetimi değişmedi. Farmavet’in değişimi yapıcı bir değişimdi. Böylece FARMAVET, iç pazarda sürekli yenilik yaparak değişim öncüsü olurken, küresel pazarda da dünya çapındaki değişimlere en önce uyum sağlamanın ne kadar önemli olduğunu da kanıtladı. Böylece, kendi alanında küresel bir aktör olmak için gereken altyapıyı kurdu.

Bugün, 1983 yılından beri gelen sağlam bir şirket kültürünün üzerine kurulu küresel bir iş anlayışı var. Bu anlayış da FARMAVET’e kanatlıdan büyükbaşa, su ürünlerinden atçılığa kadar hayvancılığın her alanında kullanılan birçok eşsiz ve başarılı ürün geliştirme imkânı sunuyor. Olumlu sonuç veren bilimsel çalışmaların ardından piyasaya sürülen ürünlerin “çoklu etki” özellikleri büyük ilgi uyandırıyor. Özellikle yurtdışından, FARMAVET’in “çoklu etki” sahibi ürünlerine olan talepte artış gözleniyor. Bu da 2013 yılı ihracat oranımızın rekor seviyede gerçekleşeceği yönünde beklentilerimizi kuvvetlendirdi.

Çoklu Etki özelliğini, verim arttırıcı grubumuzdan şöyle örnekleyebiliriz: Bu gruptaki ürünlerimiz “verim arttırıcı” olmasının yanında “Çoklu Etki” özelliği sayesinde birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisi sürecinde de yetiştiriciye önemli avantajlar sağlayarak üretim maliyetini düşürüp ürüne artı değer katmaktadır.
Ürünlerimizin fark yaratan özellikleri dış pazardaki benzer yem katkı üreticilerini endişeye sevk etmiş, Ar-Ge faaliyetlerimizi daha yakından izlemeye ve ürünlerimizin muadilini üretmeyi çabalamaya zorlamıştır. Benzer gelişmelere ülkemizde de rastlıyoruz. Açıkçası bunları  memnuniyetle izlemekteyiz, zira örnek alınmanın ve buna şahit olmanın mutluluğu paha biçilemez.

Özellikle 1995’ten bu yana Bilimsel Çalışma ve Ar & Ge Grubumuz çalışmalarını daha da hız vererek devam ettirmektedir. Mevcut ürün ve yeni ürün formülasyonlarının geliştirilmesi ve deneme uygulamaları dışında; ISO (Uluslararsı Standartlar Örgütü), G.M.P (İyi İmalat Uygulamaları) ve AB (Avrupa Birliği) uyumluluk belgeli üretim tesisimizde ihtiyaç duyulan teknoloji güncellemelerini de bilimsel çalışma grubumuz yürütmektedir. Bu çerçevede TÜBİTAK MAM (Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi), TSE (Türk Standartları Enstitüsü) ve başta Ankara ve Uludağ Üniversiteleri olmak üzere ülkemizin pek çok seçkin üniversitesi ile ortak yürüttüğümüz Ar-Ge faaliyetlerimiz mevcuttur. Anadolu Üniversitesi TeknoPark’ta iş birliği yapmakta olduğumuz Ar-Ge şirketi dışında, Atatürk Üniversitesi ATA TeknoKent’te kurmakta olduğumuz Ar-Ge şirketimiz faaliyete geçmek üzeredir.

Hedefimiz, kendi alanımızda hammadde üretimi dâhil ilk üründen son ürüne kadar, bütün üretim basamaklarını gerçekleştirmektir. Öyle ki; eğer ülkemiz kaynakları bazı hammaddelerin eldelenmesi açısından yeterli, ancak teknoloji gerektiriyorsa, biz bu teknolojiye yatırım yapmakta hiçbir şekilde tereddüt etmiyoruz. Hedefimize uygun olarak tasarladığımız ve geçtiğimiz yıl temellerini attığımız Salihli’deki fabrikamız 2012 ortalarında üretime başlayacaktır. Bu yeni üretim ve Ar-Ge yerleşkemizde mevcut ürünlerimizi üretmenin yanı sıra, 2013 yılı ile birlikte bitkisel uçucu ve sabit yağ üretimini de gerçekleştireceğiz. İlaç ve kozmetik sanayii için fazlasıyla önem arz eden bitkilerden elde edilen uçucu ve sabit yağlar son yıllarda hayvancılık sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde doğal ve kültürel olarak yetiştirilen birçok bitkinin özütünü en doğru teknoloji ile elde edip; onu, insan sağlığı, hayvan sağlığı ve beslenmesi ile kozmetik sektörünün gereksinimlerini karşılamak için kullanıma sunacağız. İşte bu yeni tesisimizde, sahip olduğumuz “know how”ı (teknik ve yöntem bilgisini) en ileri teknoloji makine parkurumuzda ürünlerimize aktarıp, kaliteli üretimdeki başarımızı bir kez daha ortaya koymuş olacağız. 

Yeni tesislerimizdeki sadece toz yem katkı üretim hattının günlük üretim kapasitesi 80 ton olacaktır. Bu kapasite bize sektördeki meslektaş firmalara da fason üretim yapma olanağı verecektir. Likit ürün üretim hatları ise 250 cc’lik şişe ambalajdan 20, 50, 220 litrelik bidon ambalaja kadar değişik boyutlara olanak verecek şekilde dizayn edilmiş olup, ürününe göre değişmekle birlikte günlük kapasitemiz onlarca ton ile ifade edilebilecektir. Bu üretim olanaklarımızla birlikte sektör ihtiyaçlarını yeterince karşılayacak geniş yelpazede sunduğumuz patentli ürün gruplarımızın uygulamadaki başarısı uluslararası Pazar payımızın büyümesinde başrolü oynamaktadır. Tabi bu başarımızdan dolayı bizimle birlikte tüm sektör dostlarımızın da memnun olacaklarını biliyoruz.

Türkiye’de üretiyor Dünya’ya sunuyoruz.

Şu an en önemli ihracat ürünlerimiz olarak Farmagülatör XP®, Toxifarm®, Oregofarm®, Mintofarm®, Bactifarm®, Garlivit® ve Farmazyme®’i sayabiliriz. İhracat yaptığımız ülkeler arasında İspanya, Yeni Zelanda, Macaristan, Rusya, Pakistan, Kore, Bulgaristan, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Moldova, Irak, Ürdün, Bangladeş, Mısır,Malezya  bulunmaktadır. Birçok ülkede denenen kanatlı ve büyükbaş ürünlerimizden bazılarının eşdeğerlerinin yapılmaya çalışılması da ayrı bir gurur vesilesi. Aslında ata sporumuz olan atçılık için de oldukça özel ürünlerimiz mevcut. Yıllar süren Ar-Ge çalışmalarımızın sonunda stabil ve biyoyararlılığı yüksek likit vitamin grubumuz ise henüz üretim aşamasında olmasına rağmen en çok satan ürünler arasında sayılacak kadar ön talep toplamaktadır.

2013 ihracat yılımız olacak

Hızla artan dış pazar talebini karşılamakta zorlandığımız bugünlerde, ileri teknoloji ile donatılan Salihli Ar-Ge ve Üretim yerleşkemizin 2012 ortasında üretime başlayacak olması bizi talepleri karşılamada rahatlatacak. Birçok ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz ve 2012 sonuna kadar en az 6 ülkede daha ruhsatlandırma çalışmalarımız sonuçlanacak.

Dış pazarlardaki faaliyetlerimizi daha etkin yönetmek üzere FARMAVET INTERNATIONAL Dış Ticaret Departmanımızı 2011’de faaliyete geçirdik. Konusunda deneyimli, eğitimli uzmanların çalıştığı bu departman uluslararası arenada daha fazla tanınmamıza ve hak ettiğimiz yeri bulmamıza yardımcı olacak. Uluslar arası pazardan yoğun talep alan Bovifarm®,  Farmagülatör XP® gibi global anlamda muadili olmayan ürünler ile Mintofarm®, Oregofarm®, Garlivit® ve çok yakında üretimine geçeceğimiz likit vitamin grubu gibi ülkemizde sadece bizim üretebildiğimiz ürünler adeta filomuzun lider gemileri.

Farmavet International’ın önümüzdeki yıllarda global yarışta ön sıralarda yer bulacağına inanıyoruz. Bu öngörümüzü destekleyen bazı nedenler ise şunlar:
- Hayvan ve insan sağlığı için güvenli, yeni nesil çok sayıda özel ürün grubumuza bitkisel/esansiyel yağ üretimini de ekleyecek olmamız;
- 2011 yılı Farmavet International’ın toplam ihracat seviyesi ve bu seviyenin toplam cirodaki yükselen payı,
- 2012 yılında girilecek yeni ülke pazarlarından gelecek talebi karşılayacak teknoloji iyileştirmesi ve hammade stoğu ile “real time” (gerçek zamanlı) çalışma anlayışının bozulmama kararı,
-  2013’teki yurtiçi ve yurtdışı Pazarlama aktiviteleri sonucunda rakamsal olarak rekor ihracat tahminlerimiz.
2012 ekonomik açıdan risk yılı olarak anılmaktadır. Farmavet International tüm yatırımlarını % 100 yerli ve öz sermayesi ile kredi kullanmaksızın gerçekleştirmektedir.

Bu bağlamda, FARMAVET INTERNATIONAL, şirketin ve çalışanlarının yarınlarını riske etmeden, hedeflerine doğru hız kesmeden ve emin adımlarla ilerleyen,  dış pazarlarda sektör firmalarına distribütörlük veren, FHABESAS adlı bilimsel hayvan besleme ve sağlığı sempozyumları düzenleyen, alanında 20 yılı geride bırakan tek uluslararası Türk markasıdır.

Farmavet InternatIonalolarak; düşük maliyet-yüksek kalite, sonuç odaklı yem ve su katkıları ürün grubumuz ile yem üreticimizin/ hayvan yetiştiricimizin ithal ürünlere olan bağımlılığını azaltıyor ve global rekabet gücüne güç katıyoruz. 

Dr.Ercan Petekkaya
Genel Müdür
FARMAVET INTERNATIONAL


*Dünya Gazetesi 2012 Ocak Yem Eki'nde yayınlanan makaledir.

Copyright 2011 | Tüm Hakları Farmavet Yem Katkıları'na aittir.
E-Bültenimize kayıt olun :