IPEX PAKİSTAN 2016

1962 DEN bu yana ticari broyler ve yumurta çiftlikleriyle kanatlı üretimini sistematik olarak başlatan Pakistan kanatlı sektörü, bugün yaklaşık 2 milyon insana direkt ya da dolaylı gelir kaynağı sağlıyor. 750 milyar Rupi’lik bir hacmi olan sektör, Pakistan genelinde 15000 kanatlı çiftliği ile önemli sektörlerden birisi. 5 bin ile 5 yüz bin kapasiteli kanatlı çiftlikleri ülkedeki et tüketiminin 40% lık kısmını tedarik ediyor.

Yıllık 18 milyon yumurta üreten ülke, 2.2 Milyon Ton tavuk eti üretiyor. Henüz kişi başına düşen beyaz et tüketim oranı ise 7 KG / yıl olarak notlarımızda var. Sektör ülkenin GSMH’ na 2% lik bir katkı sağlamaktadır. Süt çiftliklerinde günde 10-15 Litre süt vermesi ve 7-8% ‘lere varan yağ oranlarıyla yerel bufalo ırkları tercih ediliyor.

Pakistan da FARMAVET olarak  verimli bir hafta geçirdik. 2 farklı önemli şehrinde düzenlenen etkinliklerle FARMAVET INTERNATIONAL’ ın ülkeye sunduğu ürünlerin önemi bir kez daha belli oldu.  Öncelikle Lahore ‘daki kanatlı fuarına katıldık. PPA (Pakistan Kanatlı Derneği)’ nin düzenlediği IPEX adlı her yıl düzenlenen ,ülkenin tek ve en büyük kanatlı fuarında Pakistanlı bayimiz ve partnerimizle birlikte standımızda ziyaretçileri kabul ettik.

Genelde yetiştiricilerin beğenerek kullandığı FARMAVET ürünleri hakkında daha detaylı bilgiler verdik. Farklı veteriner danışmanlarla bazı toplantılar yaptık. Ve Yeni ve özel ürünlerimizi tanıttık.

Daha sonra Karachi şehrine seyahat ettik. Orada, büyükbaş hayvan sahipleri, süt çiftliği işletmecileri ile görüştük ve yaklaşık 40 kişilik bir yemek sonrasında kendilerine mini bir seminerle yeni ruminant ürünlerimizden bahsettik. Öğrencilerle buluştuk ve kendileri ile gelecekte takip etmeleri gereken bölümler arasına tarım ve hayvancılığı da katmalarını önerdik. Karachi’nin en büyük yem fabrikalarını ve karar vericilerini ziyaret ettik.

Verimli toplantılarımızdan bir kısmı da Punjab bölgesinde FARMAVET INTERNATIONAL ürünlerini kullanan ve yüksek verim almalarını sağlayan doğal ürünlerimizden oldukça memnun olan çiftlik sahipleri ile oldu. Yine farklı yem katkı ve ilaç markalarının bölge bayileriyle de görüştük. Bizler için en önemli noktalardan bazıları da Pakistan’lı dostlarımızın Türkiye’deki hayvancılık hakkında daha çok şey öğrenmek istemeleriydi. Umuyoruz ileriki yıllarda Pakistan’la iş ilişkilerimizi geliştireceğiz.

’Pakistan gerçekten de nefes kesen, sıcak ve samimi bir ülke. Yemekleri muhteşem, kimsenin kullanmadığı, Dünya’nın hiçbir yerinde olmayan baharatlarla farklı lezzetleri bulmak mümkün. İnsanlar sıcak kanlı ve yardımsever. İş dünyası Dünya ile entegre olmuş. Hemen herkes yabancı dil biliyor ve yurtdışına çıkıp Dünya’yı takip edenlerin oranı yüksek. ‘’

‘’Eğitim ve altyapıda, ticaret ve üretimde önemli adımlar atan Pakistan, Türkiye ve Çin gibi ülkelerle yakın ilişkiler kuruyor ve anlaşmalar yapıyor. İlaç üretim tesisleri oldukça yaygın. FARMAVET INTERNATIONAL olarak Pakistan’da uzun süredir olan varlığımızı, kaliteli ürünlerimizle Pakistan hayvancılığına olan desteğimizi arttırarak devam ettireceğiz.”