İNGİLTERE ÇİFTLİK ZİYARETİ

Farmavet International Dış Ticaret ekibi, İngiltere’deki bayimizi ziyaret etti ve çeşitli çiftlik ziyaretleri yaptı. Dopdolu geçen İngiltere turunda gezen tavuk yumurtacı çiftliklerinden, besi çiftliğine, entegre hindi çiftliklerinden, süt çiftliğine, başka yerlerde pek bulunmayan gezen domuz çiftliklerine kadar bir çok işletme bilgi paylaşımları yapıldı. Farmagülatör XP nin sonuçlarından etkilenen yetiştiriciler heyecanla ürünü kullanmayı bekliyorlar.

İngiltere, dünyadaki en büyük karma yem ve kanatlı eti üreticilerinden biridir. Online ilan edilen rakamlara göre, 2016’da Birleşik Krallık’ta, 895 Milyon kanatlı (broyler, hindiler, diğer kanatlılar dahil) kesime gitmiştir. Ülkenin broiler eti üretimi, 2016 yılında yaklaşık 1.5 Milyon ton olup, Türkiye’nin broyler eti üretiminden (yaklaşık 1,9 Milyon ton) biraz daha az olduğu görülmektedir. Ancak, diğer kanatlı, hindi ve ördek eti üretimlerini de eklersek, Birleşik Krallık’ta öngörülen toplam et miktarı geçen yıl 1.8 Milyon tona ulaşabilir. 2014 yılında ülke 11 Milyon ton karma yem üretti. Bugün sadece akanatlı sektörü 7 Milyon tondan fazla yem tükettiği tahmin edilmektedir.

İngiltere ziyareti sırasında, Farmavet International’ın eşsiz ürünü olan FARMAGULATOR XP hakkında çiftçiler ve tarımsal işletme sahiplerine çeşitli brifingler verildi. Ürünün 20 yıllık geçmişi ve bu bilimsel inovasyonun olumlu sonuçları, gelecekte FARMAGUALTOR XP’nin İngiltere’deki kullanıcılarını oldukça etkiledi. Distribütörleriyle broyler, layer ve hindi çiftlikleri ile süt ve besi sığırcılığı işletmeleri ve domuz çiftlikleri FARMAVET INTERNATIONAL tarafından ziyaret edilmiştir.

Ülke hayvan beslenmesinde doğal verim arttırıcılarına geçmeyi planlıyor ve bu değişim, bu eşsiz ürünleri teşvik etmemiz için iyi bir fırsat. İngiliz çiftçilerden olumlu geri bildirim almaktan dolayı heyecanlıyız. Yakında kendi çiftliklerinde FARMAGULATOR XP kullanmanın teknik ve maddi faydalarını görecekler. İşin dışında bence bundan sonraki nesiller için çok değerli bir şey üzerinde çalışıyoruz, buradaki insanların artık marketlerde daha sağlıklı hayvansal gıdalara sahip olabileceklerini düşünüyorum »- Deniz Petekkaya, FARMAVET INTERNATIONAL

İngiltere’deki kanatlı sektörü entegreler ve bağımsız üreticiler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yaklaşık 6 firmanın entegre olarak hizmet verdiği sektörde yaklaşık 16 firma da bağımsız olarak hizmet vermektedir ve pazarın 20% sine hitap etmektedir. Yetiştirilen etlik piliçler farklı talepler için farklı zamanlarda kesime girip, 1.6 Kg, 1.8 Kg, 2.1 Kg, 2.5 Kg olmak üzere farklı ağırlıklara ulaşmaktadırlar.